top of page

Історія греків Києва

Грецьке товариство "Енотіта" існує з 1998 року, але греки у Києві почали селитись ще з давніх давен, залишаючи помітний слід в історії міста та країни. 

Кажуть, перші греки по торговому шляху «Із варяг у греки» допливали до Києва ще з 7 століття. Від греків на Русь прийшло і християнство.  З часів хрещення Русі Володимиром в 988 році невеликі групи греків з Візантії починають селитись у місті. У першу чергу це духовенство, викладачі, архітектори і будівельники, торговці та їх родини. Літописи тих часів зафіксували інформацію про греків, які брали участь в будівництві Десятинної церкви та Успенського собору. Візантійський стиль став стандартом давньоруської архітектури. Значна частина грецьких ремісників, як вважається рядом істориків, після розорення Константинополя хрестоносцями в 1204 році оселяється в Києві.

За часів Богдана Хмельницького у 17 столітті виникає ціла грецька колонія у Києві внаслідок втечі від османської експансії. На початку 18 ст. міська грецька колонія налічувала 22 сім'ї.  Багато греків було у козацькому війську Богдана Хмельницького та  Івана Мазепи. Гетьман Дорошенко мав свого посла в Константинополі - грека Астаматія. Першими викладачами Києво-Могилянської академії стали учні ректора львівської школи – Арсенія Грека, а пізніше багато спудеїв-греків закінчили цей заклад. Деякі переселенці займалися ремеслами, інші надходили на державну службу як перекладачі з грецької, турецької, татарської мов, але більшість віддавала перевагу посередницькій торгівлі з країнами Західної Європи та Сходу. Грецькі купці користувалися певними торговими пільгами, що надавалися їм універсалами козацьких гетьманів і полковників. Крім того, вони звільнялися від державних податків і повинностей. В Києві жили такі відомі київські родини, як Равич, Войнич, Гудими, Кармалем, Лакерди.  Київський купець грек Астаматіос Тіматі пожертвував свою землю для будівництва чоловічого грецького Катерининського монастиря (дзвіниця досі стоїть на Контрактовій площі). Грек М. Тернавіот заклав Покровський храм (існує і сьогодні на Подолі), а знаменитий рід Гудимів збудував Іллінську церкву.

В Києві проживав з 1807 по 1816 Костянтин Іпсіланті, князь і правитель Молдови та Валахії. У Києві зберіглась його садиба, де також після його смерті мешкали його сини. Іпсіланті, багато хто називає київським "графом Монте-Крісто", адже при написанні свого роману Олександр Дюма використав кілька епізодів з його життя. Іпсіланті був натхненником грецького повстання проти гніту Османської імперії.

Багато греків займали високі посади у Києві, як наприклад, улюбленець киян – губернатор Києва Іван Фундуклей, на честь якого в дореволюційні часи була названа сучасна вулиця Богдана Хмельницького. Більшість своїх грошей успішний купець Фундуклей витрачав на благодійність. За власні кошти він вимостив бруківкою Андріївський узвіз, за час його керування містом набули «обличчя» вулиці Ярославів Вал та Інститутська. Після повені 1845 року Фундуклей кілька місяців утримував багатодітні родини постраждалих від стихії мешканців Подолу. Кияни відзначали його непідкупність і успішну боротьбу з корупцією в міській адміністрації.

В радянські часи після короткого періоду «коренізації» в 1937-1938 роках почалися широкомасштабні репресії проти осіб грецької національності в рамках так званої «Грецької операції», переслідувались наша мова й культура. Багато греків Києва були арештовані та розстріляні. Їх могили знаходяться в лісі Биківня. За ініціативою нашого товариства в 2001 році в київському храмі святої княгині Ольги встановлена меморіальна таблиця з іменами жертв "Грецької операції " НКВС.

 

Після здобуття Україною незалежності греки мають можливість вільно користуватись своєю мовою, культурою і традиціями, в тому числі у Києві.

 

З часів набуття незалежності члени нашого Товариства беруть активну участь у відродженні грецького життя Києва, в окрему громадську організацію Грецьке товариство «Енотіта» було зареєстроване 12 лютого 1998 року. Засновниками стали Дмітрій Ліпіріді, Петро Саввіді, Роберт Афанасіаді, Рената Соколова-Спано. З того часу ми ведемо активну культурну, просвітницьку, освітню діяльності, гуртуємо разом грецьку спільноту Києва, активно співпрацюємо з іншими національними об’єднаннями, культурними та освітніми установами і організаціями з різним міста України та Греції, органами міської та державної влади, посольством Греції в України та українською діаспорою в Греції.​

Історія греків Києва: О нас
bottom of page